Jednoduché počty při výběru stolu

Pro výpočet ideální velikosti stolu je třeba znát jednoduché pravidlo. Židle má sedadlo široké minimálně 40 cm. Většina výrobců volí pohodlnější variantu a volí šířku 50 a více cm. To znamená, že pokud chcete usadit u stolu 8 lidí a počítáte s možností, že mohou sedět i v čele stolu, potřebujete minimální délku stolu 150 cm. Pokud si zvolíte kulatý jídelní stůl z masivu, měla by mít deska průměr 180 cm.

Jaký zvolit ideální tvar stolu

• Kulatý stůl: Jeho výhodou je vzájemný kontakt všech lidí u stolu, kteří na sebe bez překážek vidí. To je ideální řešení, pokud pořádáte večeři s přáteli a chcete, aby u stolu byla živá debata. Jedním z nejkrásnějších stolů je rustikálníjídelní stůl z masivu, který může být umístěný v dostatečně velkém prostoru, aby vynikla jeho krása. Kulatý stůl je obecně považovaný zá prostorově náročný a je vhodné, aby byl umístěný v centru místnosti.
• Obdélníkový stůl: Je nejpraktičtějším řešením stolu, který dává více možností umístění v prostoru.
• Oválný stůl: Je nejméně využívaným tvarem stolu, má podobné vlastnosti jako obdélníkový tvar, jen v čele stolu je díky zaoblení menší plocha desky.
• Čtvercové stoly: Tvoří vhodnou variantu pro malé prostory. Většinou nabízí místo pro 3 až 4 stolovníky. Některé modely lze rozšířit sklopným otvíracím systémem.